A New Yorktól mindössze negyven percnyi távolságra fekvő, Jersey állambéli New Brunswickban az 1950-es évek óta működik magyar cserkészcsapat. Az 5-ös számú Bornemissza Gergely és a 41-es számú Lorántffy Zsuzsanna csapatnak a helyi cserkészház ad otthont. Napjainkban a fiúk 60-an vannak, míg a lányok 50 fős egyesületet tudhatnak magukénak.
Télen betlehemeznek, ősszel és tavasszal portyáznak, télen síkirándulásokat szerveznek – most pedig éppen a tavaszi akadályversenyre, azt követően a nyári táborra készülnek a magyar cserkészek New Brunswickban.
Az M1 aktuális csatorna vasárnapi riportjában beszámoltak a helyi cserkészház udvarán zajló kiscserkész-avatásról. Ilyenkor az apróságoknak közösen kell elmondaniuk az esküt, majd a nagyok kézfogással és cserkészköszöntéssel cserkésztestvérükké fogadják őket. Ezek a gyermekek, bár a Kárpát-medencétől messze születtek, mindannyian gyönyörűen beszélnek magyarul.
A köztelevíziónak elmondták: szeretnek cserkészkedni, mert nagyon sokat játszanak és sokat tanulnak Magyarországról is.
Lendvai Lintner Imre, a Külföldi Magyar Cserkészszövetség (KMCSSZ) vezetője szerint a New Brunswick-i cserkészcsapat nagyon aktív életet él, hamarosan például a várostól ötszáz km-re található Sík Sándor cserkészparkban lesz programjuk. A KMCSSZ vezetője hozzátette, hogy manapság az Egyesült Államokban is fontos magyarságmegtartó erő a cserkészet.
Alapvetően a cserkészmódszert használjuk arra, hogy a magyarságunkat megtartsuk – mondta el az M1-nek. Hozzátette, van olyan magyar, aki már ötven-hatvan éve él a szülőhazájától távol, és ezért leszármazottaiknak „meg kell hogy legyen a közösségi élmény, hogy megtartsák a magyar önérzetet, a magyar nyelvtudást”. Ebben négy fontos tényező segít az egész világon a magyarságnak: az egyház, a társadalmi szervezetek, a hétvégi magyar iskola és a cserkészet – sorolta a KMCSSZ vezetője.
A brunswick-i cserkészeket most is segíti a Nemzetpolitikai Államtitkárság által meghirdetett Körösi Csoma Sándor Program ösztöndíja, a New York-i magyar főkonzulátus pedig kiemelt kapcsolatot ápol a New York és New Jersey államban élő magyarsággal.
A New Brunswick-i cserkészházban hetente többször vannak programok. A kiscserkész-foglalkozások után rendszerint a nagyok veszik át a stafétát, akik a hagyományos cserkészkedés mellett néptánctanulással töltik az estéiket.
forrás: M1 / hirado.hu
PÉLDÁT MUTATNAK azoknak a magyaroknak is , akik sajnos elárulják a magyar hazát !
Nagy baj , hogy a világon mindenütt élnek olyanok , akik Magyarország ellen tevékenykednek .
A legnagyobb baj természetesen az , hogy a hazánkban élnek magyarellenes magyarok !
Ezért is fontos , hogy a hazai cserkészeket támogassa a kormány , hogy minél több fiatal részesüljön olyan nevelésben , amely megerősíti a keresztény –hazaszeretetet . Tudatosítsa a kötelesség ,és jog arányos gyakorlását . Előtérbe helyezve az erkölcsös életvitelt ! Nem elhanyagolható : A testi—lelki megerősítés !
Teljesen egyetértek azzal, hogy a cserkészet magyarság megtartó erő, s hogy ezeket a szervezeteket meg kell tartani és támogatni kell őket, ha azt akarjuk, hogy a kinti magyarok megtartsák identitásukat!. HAJRÁ KINT ÉLŐ MAGYAROK! NE FELEJTSÉTEK EL, HHOGY HOL VANNAK A GYÖKEREITEK!