Haza címmel nyílt meg Matl Péter kiállítása a Kárpát-haza Galériában Posted in: Egyéb kategória
Matl Péter munkácsi pedagógus családba született, ahol a zene, a tánc, a kultúra ápolása fontos szerepet töltött be a mindennapjaikban. Művészi vénáját nem csupán szüleitől örökölte, felmenői között találjuk például Kubinyi Sándor festőművészt, a nagybányai festőiskola egyik alapító tagját is.
Alapvetően festészeti érdeklődése miatt jelentkezett az ungvári Erdélyi Béla Képzőművészeti Szakközépiskolába, ahol – festészet szak híján – kerámia szakon folytatta tanulmányait. 1980 után gimnáziumi tanárként helyezkedett el, valamint a Kárpátaljai Megyei Képzőművészeti Vállalat alkalmazásába került, mint dekoratőr és képzőművész. Ezen időszak alatt főként festészettel, rajzolással és kerámiázással foglalkozott. A katonaságnál eltöltött két év alatt a szobrászi tevékenységét bontakoztatta ki, így leszerelése után komplett kiállítási anyaggal tért vissza Kárpátaljára, ahol festőként már ismertségnek örvendett.
Elhivatott művészként feladatának érzi, hogy emléket állítson a magyarság jelenlétének Kárpátalján, ezért 2014-ben megalapította a Pro Arte-Munkács művészeti civil szervezetet, mely a helyi magyarság megmaradásáért dolgozik, kiállításokat és szobrásztáborokat szervez. Tagja a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának, valamint az Ukrán Nemzeti Képzőművészeti Szövetségnek.
Munkái megtalálhatóak Magyarország több városában, például Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Püspökladányban, Zalaegerszegen, valamint Ukrajnában, Ausztriában, Csehországban, Svédországban, Franciaországban, Japánban, Németországban, Brazíliában, Szlovákiában és az Amerikai Egyesült Államokban is.
Alkotásait főként fából, kőből, bronzból készíti. Jelenleg magánvállalkozóként tevékenykedik, köztéri műveken, díszkutakon, egyházi oltárokon és szobrokon dolgozik. Legkedvesebb témája a család, valamint azoknak az ősi ornamentikáknak a megformálása, melyek szorosan kötődnek a magyarság kultúrájához. Ezeket a motívumokat tudatosan építi bele alkotásaiba. Fő művei között említhetjük a Vereckei-hágónál álló, a magyar honfoglalás millecentenáriumára készült emlékművét, valamint az ópusztaszeri Nemzeti Összetartozás Emlékművét.
Matl Péter „Haza” című kiállításának megnyitó rendezvényén Szász Jenő a Nagyhét üzenetével kezdte beszédét. „Úgy, ahogy mindünk életében, a szent három nap misztériuma egy művész életében is megismétlődik” – fejtette ki a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke, aki – elmondása szerint – hisz abban, hogy Matl Pétert az Isten küldte Kárpátaljára, a művészi pályára. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint millecentenáriumi emlékműve, amelyen a kiterjesztett szárnyú turulmadár a mai napig büszkén néz a Kárpát-haza felé.
Bacskai József, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára mindenekelőtt megköszönte a Nemzetstratégiai Kutatóintézetnek, hogy immár több mint két éve ad otthont a Kárpát-haza Galéria jóvoltából a határainkon túl élő magyar képzőművészek kiállításainak, ’mely tevékenységével tovább erősíti a határon átívelő nemzetegyesítés eszméjét. Matl Péterről úgy nyilatkozott, mint olyan művész, aki tetteivel, alkotásaival a magyar hazát, nehéz sorsú szülőföldjét, elszakított közösségét szolgálja.
Matus Mihály szobrászművész nagy zeneszerzőnk, Kodály Zoltán szavaival méltatta a művészt: aki nem tartozott soha valamely nemzethez, az nem tartozik soha az emberiséghez, az csak hánykódik a világban. Aki egy nemzetet megértett, csak az érthet meg egy másikat, s aki egyet sem, hogy akarna százat. Matus szerint a kiállító művész érti saját nemzetét, és alkotásaiból sugárzik az univerzális érzelem, a szeretet.